Automatyczna Inspekcja Optyczna

Miniaturyzacja komponentów elektronicznych wymusiła wprowadzenie maszyn wizualnej kontroli poprawności montażu, bardziej dokładnych i szybszych niż ludzkie oko, lupa czy mikroskop. Automatyczna Inspekcja Optyczna (AOI) to proces kontroli wykrywania wad i błędów w początkowym procesie produkcji obwodów drukowanych. Staje się nieodzownym elementem montażu kontraktowego, wpływając na zwiększenie jakości oferowanych usług i efektywności produkcji.

Czemu służy Automatyczna Inspekcja Optyczna

W przedsiębiorstwach EMS wstępna kontrola optyczna ma miejsce jeszcze przed rozpoczęciem właściwego montażu. Pracę wykonuje automatyczna sitodrukarka z wbudowanym systemem wizualnym. Na tym etapie sprawdza się poprawność nałożenia pasty lutowniczej. Automatyczna Inspekcja Optyczna stosowana jest po montażu powierzchniowym SMT. To tam z łatwością wychwycone są ewentualne błędy montażowe. Urządzenie do AOI skanuje obwody drukowane pod kątem cech charakterystycznych dla powierzchni PCB. Wyszukiwane zostają plamy, zwarcia, zarysowania, nieprawidłowy komponent lub jego brak, otwarte obwody oraz zaburzenia w obszarze lutu. Wykrycie błędu na prototypie zapobiega wadom w produkcji seryjnej.

Automatyczna Inspekcja Optyczna

Park maszynowy EAE Elektronik

EAE Elektronik posiada dwa automaty kontroli wizualnej. Na urządzeniach do AOI wykorzystywanych przez EAE Elektronik, wizualizacja obrazu odbywa się w kolorze. Maszyny zaprogramowane są pod kątem oświetlenia i filtrów dla poszczególnych komponentów. Bogata biblioteka podlega rozszerzeniu o dowolne parametry. Istnieje możliwość wczytania danych z automatu Pick&Place. Aparat wyposażony jest w pięć kamer, w tym jedną centralną z telecentrycznym obiektywem. Ponadto, wykorzystuje zaawansowany system laserowy Intelli-Beam. Technologia ta zapewnia czteropunktową możliwość pomiaru wysokości punktów urządzeń BGA i CSP, a także zwiększa możliwości pomiaru pasty lutowniczej. Urządzenie zapewnia sprawną i wiarygodną kontrolę.

Cechy charakterystyczne dla urządzeń AOI, jak niskie koszty i łatwość programowania, sprawiają, że obok laboratorium EMC są one silnym narzędziem dbania o jakość produktów.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowościach i promocjach

Wszystkie prawa zastrzeżone © EAE Elektronik Spółka z o.o. Polityka prywatności Polityka cookies