Lutowanie selektywne

Lutowanie selektywne to technologia, która w ostatnich latach rozwijała się bardzo dynamicznie. Przyczyn takiego stanu jest wiele, m.in. wprowadzenie procesu lutowania bezołowiowego. Proces wykorzystywany jest w firmach elektronicznych, gdzie lutowanie po montażu SMT i THT odbywa się przy pomocy wysokowydajnych fali lutowniczych.

Przedsiębiorstwa oferujące produkcję kontraktową częściej decydują się na lutowanie selektywne, niż ręczne lub na fali. Związane jest to z większą jakością lutowania, mniejszymi kosztami oraz redukcją błędów. Wyróżnia się dwie metody lutowania selektywnego – przez przeciąganie oraz przez zanurzenie.

Lutowanie selektywne – zalety

Proces lutowania selektywnego posiada istotne zalety. Defekty są niemalże całkowicie wyeliminowane, a koszty operacyjne zdecydowanie mniejsze. Ciepło niezbędne do uzyskania niezawodnych połączeń dostarczane jest jedynie lokalnie i w obszarach, które mają podlegać zamierzonym procesom lutowania. Jest to gwarancją zmniejszonego ryzyka powstania defektów spowodowanych naprężeniami mechanicznymi. Najwyższą czystość płytki drukowanej i brak konieczności mycia modułów po montaż zawdzięcza się indywidualnemu dopasowaniu parametrów do każdego połączenia i każdego elementu, precyzyjne dozowanie topnika wyłącznie na wybrane pola montażowe.

Możliwość dopasowania parametrów procesu lutowania do wymagań konkretnych połączeń, bez narażania na stres termiczny całego modułu elektronicznego, jest możliwe dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu dyszy w procesie lutowania selektywnego. To z kolei, zapewnia nam niemalże całkowite usunięcie możliwości zniszczenia wcześniej wykonanych i sprawdzonych połączeń elementów. Jednocześnie możliwe jest zredukowanie stopnia wypłukiwania miedzi w trakcie lutowania bezołowiowego, dzięki możliwości prowadzenia procesu w niższej temperaturze. System selektywnego lutowania z efektywnym systemem podgrzewania wstępnego może pracować przy niższych temperaturach procesu. W związku z tym, wypłukiwanie miedzi jest mniejsze, co z kolei poprawia wypełnianie otworów lutowniczych stopem.

Lutowanie bezołowiowe

Proces lutowania bezołowiowego wymaga wyższej temperatury. Tu stop lutowniczy krzepnie szybciej, natomiast metal zawierający miedź szybciej się rozpuszcza w stopach bezołowiowych, niż w stosunku do lutowania cynowo-ołowiowego. To wszystko wpływa na to, że na etapie produkcji niezbędne są systemy lutowania, które efektywnie i niezawodnie mogą kompensować bardziej agresywne właściwości stopów bezołowiowych.

Proces selektywnego lutowania staje się nieodzownym elementem produkcji ze względu na kwestie jakości. W związku z tym, że pewne procesy i ich parametry są precyzyjnie określone, a powtarzalność jest podstawą, lutowanie odbywa się przy pomocy maszyn. Gdyby proces miał odbywać się ręcznie, to byłby zbyt skompilowany.

Użycie topnika w lutowaniu selektywnym

Specyfikacje jakościowe we współczesnej produkcji kontraktowej znajdują swoje odbicie w rodzaju używanych topników, szczególnie poprzez uwzględnienie pozostałości po procesie lutowania. Rozwój różnego typu topników niewymagających zmywania po lutowaniu i pozostawiających jedynie minimalne ślady na płytce PCB, dyktowany jest często wysokimi oczekiwaniami klientów. Proces lutowania selektywnego zwiększa czystość płytki drukowanej gdyż odbywa się on w obszarach w których tworzone są połączenia. Pozostałości topnika muszą być brane pod uwagę w procesie produkcji i traktowane jako krytyczny element technologii, gdyż w pewnych określonych warunkach środowiskowych prowadzą do uszkodzeń komponentów SMD o wielu wyprowadzeniach. System lutowania selektywnego zapewnia dokładne lokalne dozowanie małych ilości topnika, w obszarach o bardzo małej powierzchni. Jest to możliwe dzięki miniaturowym głowicom dozującym. Głowice te formują pojedyncze krople topnika i rozprowadzają go tylko w obszarze lutowanym. Taka precyzja to gwarancja czystości płytki.

Lutowanie selektywne

Źródło zdjęcia: www.ersa.com

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowościach i promocjach

Wszystkie prawa zastrzeżone © EAE Elektronik Spółka z o.o. Polityka prywatności Polityka cookies