Montaż SMT i THT to usługi powszechnie oferowane przez producentów elektroniki. Porównując obie metody, łatwo zauważyć, że nowocześniejszy montaż powierzchniowy wykorzystywany jest znacznie częściej. Mimo jego popularności, montaż przewlekany nadal będzie wykorzystywany w przypadku aplikacji testowych i prototypowych, które wymagać mogą ręcznych ustawień.
Montaż przewlekany THT
Montaż THT dotyczy komponentów elektronicznych, których wyprowadzenia przewleka się przez otwory w płytach PCB. Stąd też pochodzi nazwa montażu, gdyż „przewlekanie” oznacza, że wyprowadzenia pod postacią drucików trafiają na spodnią część PCB, gdzie są przylutowywane. W przeciwieństwie do montażu SMT, montaż w technologii THT odbywa się przeważnie ręcznie, zgodnie z wymogami klienta. Lutowanie komponentów THT odbywać się może również półautomatycznie oraz na fali, w technologi ołowiowej lub bezołowiowej.
Montaż powierzchniowy SMT
Elementy stosowane do montażu powierzchniowego oznacza się skrótem SMD. Wyglądem przypominają one płaski element okalany krótkimi i cienkimi końcówkami lutowniczymi. W tym przypadku, komponenty SMD nie posiadają wyprowadzeń pod postacią długich drucików, w porównaniu z zespołami przeznaczonymi do montażu przewlekanego. Są one bezpośrednio przyklejane do płytek obwodów drukowanych. Co więcej, płytka PCB może zostać obłożona komponentami do montażu powierzchniowego z obu stron. Pola lutownicze pokrywane są pastą, a łączenie wyprowadzeń odbywa się w piecu, pod wpływem działania powietrza o wysokiej temperaturze i dużej sile nadmuchu. Ręczne lutowanie SMD nie znalazłoby tutaj zastosowania.
Montaż SMT i THT – różnice
Chociaż w przedsiębiorstwach działających w obszarze produkcji kontraktowej wykorzystuje się zarówno proces montażu SMT i THT, należy zwrócić uwagę na dużą liczbę cech charakteryzujących obie metody. Są one dość zróżnicowane. Przede wszystkim, na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że montaż przewlekany jest mało skomplikowany. Projektowanie, produkcja, umiejętności i technologie wymagane w realizacji SMT są bardzo zaawansowana, w porównaniu do technologii THT.
Niebywałą zaletą montażu powierzchniowego jest oszczędność miejsca na powierzchni płytki PCB, ze względu na zdecydowanie mniejszy rozmiar komponentów SMD, w porównaniu do elementów THT. Tym samym, zmniejszona objętość zespołów SMD przyczynia się do zwiększenia wydajności procesu montażu. Dodatkowo, technologia powierzchniowa pozwala na produkcję w dużych seriach, w krótszym czasie. Pozwala to na zmniejszenie kosztów produkcyjnych przez obniżenie kosztu zespołów. Niestety, w opozycji do efektywności montażu SMT stoją ceny rynkowe maszyn wchodzących w skład linii montażowych.
Tekst przygotowano w oparciu o wiadomości dostępne na stronie www.info.zentech.com