Montaż THT

Montaż THT jest jednym ze sposobów montowania komponentów elektronicznych na płytce PCB. Jest to tzw. montaż przewlekany THT (Trough-Hole Technology). Wykonuje się go zgodnie ze standardami międzynarodowej normy IPC.

Lutowanie THT

Elementy przystosowane do montażu THT posiadają wyprowadzenia pod postacią drucików. Te wyprowadzenia przechodzą przez otwory w płytce obwodu drukowanego i jest to tzw. „przewlekanie”. Są one lutowane do ścieżek przewodzących, po przeciwnej stronie niż znajduje się element. Proces ten odbywa się manualnie lub półautomatycznie. Lutowanie seryjne odbywa się na fali lutowniczej, gdzie obłożone komponentami PCB przesuwane są nad powierzchnią ciekłego lutu. W tym miejscu, szczyt fali lutu oblepia ścieżki oraz metalowe wyprowadzenia. Zastygły lut tworzy złącza. Lutowanie obywa się ołowiowo lub bezołowiowo.

Nakładanie powłok ochronnych

Dla zabezpieczenia obwodów i elementów elektronicznych przed wpływami środowiska, stosuje się nakładanie powłok ochronnych. Najpopularniejszymi środkami ochronnymi są silikon, lateks, żywice i lakier. Ten ostatni aplikuje się celem zabezpieczenia przed wilgocią i zanieczyszczeniami, oraz uszkodzeniami elektronicznymi. Silikon przytwierdza wyprowadzenia komponentów, zabezpiecza je przed przemieszczaniem się w przypadku wibracji.

Kontrola optyczna i etykietowanie

Proces montażu przewlekanego zawsze kończy się automatyczną inspekcją optyczną AOI (Automatic Optical Inspection) zmontowanych obwodów. Kontroli podlega poprawność użytych komponentów, występowanie zwarć lub otwartych obwodów. Inspekcja optyczna przebiega zgodnie z wytycznymi normy IPC-A-610F. Zautomatyzowanie procesu kontroli wpływa na wzrost jakości produktów oraz zmniejszenie błędów statystycznych produkcji.

Wszystkie produkty powinny być oznaczane za pomocą etykiet termotransferowych z użyciem kodów kreskowych oraz 2D. Taka rejestracja danych umożliwia identyfikację produktu oraz usprawnia lokalizację towaru wadliwego, w celu usunięcia go z łańcucha dostaw. Całość tych procesów odnosi się do zjawiska zwanego Traceability oznaczającego monitorowanie produktów.

Montaż THT czy w technologii SMT?

Technika montażu przewlekanego THT stopniowo zostaje wypierana przez montaż powierzchniowy SMT, podczas którego pola lutownicze znajdują się po tej samej stronie co mocowany element elektroniczny. Co więcej, spoiwo (będące mieszaniną cyny i topnika) nanoszone jest w odpowiednie miejsca na płytce PCB. Ostateczne mocowanie elementów odbywa się w piecu, gdzie są poddawane działaniu gorącego powietrza. Lutowanie odbywa się bezdotykowo, a wydajność procesu jest dużo wyższa.

Wiązki kablowe

Przewody zasilające i kable są elementem wielu urządzeń elektronicznych. Stanowią element scalający zespół w całość. Produkcja wiązek kablowych polega na cięciu kabli, izolowaniu końcówek oraz zaciskaniu terminali. Przewody łączone są opaskami lub koszulkami termokurczliwymi. Końcowym etapem montowania wiązek kablowych jest lutowanie, które odbywać może się ołowiowo lub bezołowiowo. Po zakończonym procesie montażu wiązki trafiają na stół kontrolny, gdzie poddawane są testom elektrycznym pod kątem niezgodności. Nieprawidłowo działająca wiązka jest specjalnie oznaczana.

montaż THT

Więcej o montażu przewlekanym TUTAJ.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowościach i promocjach

Wszystkie prawa zastrzeżone © EAE Elektronik Spółka z o.o. Polityka prywatności Polityka cookies